تکنولوژیهای برتر

29/08/1389 14:40

 

تکنولوژی مهم که زندگی ما را تغییر دادند

اگر با مطالعه چند کتاب تاریخ و یا حتی نگاه کردن به چند عکس قدیمی به چند دهه قبل نگاهی بیاندازیم، تفاوت عمده‌ای بین دیروز و امروز را شاهد خواهیم بود. این روزگار، روزگار عجیبی شده است. ظرف چند دهه زندگی آدمی از این رو به آن رو شد. تکنولوژی و اختراعات تغییرات شگرفی را در زندگی ما ایجاد کردند و آن را از زندگی‌ای که بر پدر و پدربزرگ‌هایمان  گذشته است، متفاوت کرده‌اند.

انسان عصر حاضر را سرگرمی‌ها و ضروریاتی مانند اسب و کالسکه و شهرفرنگ و حتی تلویزیون سیاه و سفید، ارضا نمی‌کند. جای اینها را سرگرمی‌های جدید و ضروریاتی متفاوت که وابسته به تکنولوژی هستند، پر کرده است. امکانات و ارتباطاتی که امروزه در اختیار ما هستند حتی در تصور مردمانی که تنها دهها سال پیش می‌زیسته‌اند نمی‌گنجیده، در حالیکه نبودنشان برای ما غیرقابل باور و فاجعه می‌نماید.
اما آیا تفاوتی بین ما با آدم‌های آن زمان وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال، جواب اولیه خیر است. شاید نسل‌ها تغییراتی کرده باشند، اما تفاوت اصلی را باید در محیط جستجو کرد. عامل تمام این تغییرات، تکنولوژی‌هایی است که طی دهه‌های اخیر به وجود آمده‌اند و زندگی ما را دستخوش تغییر کرده‌اند.
اشاره به همه‌ی فن‌آوری‌ها و پیشرفت‌هایی که در عصر جدید به وجود آمده، عملی نیست، اما اگر بخواهیم مهمترین و موثرترینشان را نام ببریم، باید به ۹ مورد زیر اشاره کنیم:
 
۱- کامپیوتر‌ها
 
سالها از اختراع کامپیوتر می‌گذرد و تاکنون هزاران و بلکه میلیونها کامپیوتر ساخته شده و در اختیار ما قرار گرفته است. اما نخستین کامپیوتر قابل برنامه ریزی در سالهای ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۸ ساخته شد. کونراد تسوزه (Konrad Zuse) که دانشمندی آلمانی بود، توانست نخستین کامپیوتر را با نام Z1 طراحی کرده و بسازد. این کامپیوتر تنها یک هرتز سرعت داشت و حافظه‌اش تنها قادر به ذخیره ۶۴ کلمه بود. تصورش را بکنید؛ کامپیوتری که حتی یک پاراگراف را هم نمی‌توانست به طور کامل در خود ذخیره کند، تبدیل به وسیله‌ای شده است که زندگی بدون آن امکان‌پذیر نیست.
۲- اینترنت
اینترنتی که ما امروزه می‌شناسیم اولین بار توسط Robert Kahn و Vinton Cerf به وجود آمد. در یکم ژانویه‌ی ۱۹۸۳ Kahn و Cerf نخستین شبکه TCP/IP را ابداع کردند. دو سال بعد نخستین شبکه 56k به وجود آمد و تا سال ۱۹۸۸ این شبکه به یک تجارت تبدیل شد.
‏Tim Berners-Lee که مهندسی بریتانیایی و شاغل در مرکز فیزیک هسته‌ای CERN در ژنو بود، در سال ۱۹۸۹ وب یا World Wide Web را اختراع کرد.
در سال ۱۹۹۱ وب به یک پروژه‌ی عمومی تبدیل شد. در آن زمان قبل از اینکه کروم، فایرفاکس و یا حتی اینترنت اکسپلورری وجود داشته باشد، وب تنها از طریق مرورگری به نام ViolaWWW در دسترس بود. در طول دهه‌ی ۹۰ میلادی، اینترنت با پیشرفتی سریع، هر سال تا ۱۰۰ درصد رشد کرد. تا جائیکه بر طبق آخرین آماری که در ۳۱ دسامبر ۲۰۰۹ منتشر شده، یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر در سطح دنیا از اینترنت استفاده می‌کنند.
۳- صفحات وب و سایت‌ها
با اختراع وب، کم کم وبسایت‌ها به وجود آمدند. اولین صفحه وب که در اواخر سال ۱۹۹۰ میلادی ساخته شد که هنوز در اینجا قابل رویت است. همچنین یک کپی از آن در سایت W3.org نیز موجود است.
در آوریل ۱۹۹۳ و بعد از اینکه CERN، درهای وب را به سوی همگان باز کرد، سایت‌های بسیاری با سرعتی چشمگیر ایجاد شدند تا یکی از عمده‌ترین دلایل تغییر محیط و سبک زندگی ما به حساب آیند.
۴- کامپیوترهای شخصی
‏Ed Roberts نخستین کسی بود که در سال ۱۹۷۵ اصطلاح «Personal Cpmputer» یا کامپیوتر شخصی را برای کامپیوتری به نام Altair 8800 کار برد.
اما قبل از اینکه رابرتز این اصطلاح را ابداع کند، در سال ۱۹۷۱ نخستین کامپیوتر شخصی با نام Kenbak-1 با قیمت ۷۵۰ دلار به بازار آمده بود. این کامپیوتر شامل رشته‌ای از کلیدها و لامپها بود که ورود و خروج اطلاعات را کنترل و نمایش می‌دادند.
اکنون پس از گذشت سال‌ها ما با استفاده از نمایشگرها و کامپیوتر‌های پرقدرت به راحتی کارهای روزمره خود را انجام می‌دهیم.
۵- لپ تاپ‌ها
‏Adam Osborne نخستین کامپیوتر قابل حمل را در سال ۱۹۸۱ با نام Osborne 1 ارائه کرد. اما این کامپیوتر در مقابل لپ تاپ های امروزی آنقدرها هم قابل حمل به حساب نمی‌آید، چرا که وزنی برابر با ۱۰٫۴ کیلوگرم داشت. Osborne با قیمت ۱۷۹۵ دلار عرضه شد که در بازار با شکست مواجه شد. کمپانی کامپیوتری Osborne دو سال بعد ورشکست شد اما نباید فراموش کرد که تاثیر این کمپانی بر تکنولوژی بود که منجر به ساخته شدن کامپیوترهای قابل حملی با این همه تنوع برای امروز ما شده است.
۶- شبکه‌های اجتماعی
اینبار که به صفحه‌ی فیس‌بوک، توئیتر و یا کلوب خود سر می‌زنید، برای یک لحظه فقدان همه‌ی آنها را متصور شوید. آیا اینکه جوامع مجازی وجود نداشته باشند، غیرقابل تصور نیست؟
لازم است بدانید اولین شبکه اجتماعی در سال ۱۹۹۷ متولد شد. این شبکه که با نام SixDegrees.com کار خود را آغاز کرد، در ابتدا به کاربرانش اجازه ساختن پروفایل را می‌داد. اما یک سال بعد، زمانیکه سایت‌های مشابه تنها اجازه ثبت نام و ساخت پروفایل را به کاربران می‌دادند، امکان اضافه کردن افراد در لیست دوستان نیز به آن اضافه شد. امکانات بیشتر این شبکه نسبت به شبکه‌های مشابه، این سایت را نخستین نمونه جوامع مجازی لقب داد. به همین ترتیب با ظهور SixDegrees سایت‌هایی مانند لایوژورنال، مای‌اسپیس و هم‌اکنون نیز فیس‌بوک و توئیتر روند پیشرفت سایت‌های اجتماعی را طی کردند.
با به وجود آمدن جوامع مجازی تغییرات در زندگی اینترنتی افراد و همچنین دنیای وب نمود تازه‌ای پیدا کرد. زندگی مجازی همزمان با زندگی حقیقی افراد رشد کرده و طی می‌شود و تاثیر خود را هر روز بیشتر از دیروز بر روی زندگی ما می‌گذارد.
۷- بازی‌های کامپیوتری
‏Spacewar، نخستین بازی رایانه‌ای بود که در سال ۱۹۶۲ ساخته شد. این بازی که توسط یک گروه برنامه نویسی از دانشگاه MIT آمریکا ساخته شده بود به  عنوان نخستین بازی رایانه‌ای در تاریخ ثبت شده است. این بازی چند نفره به بازیکنان اجازه می‌داد کشتی‌های فضایی که به اژدر مجهر شده بودند را برای جنگ در بازی، کنترل کنند. مدتی نگذشت که این بازی بر روی تمامی کامپیوترهایی که تا آن زمان وجود داشت، قابل اجرا بود.
کم کم با پیشرفت در بازی‌های کامپیوتری و افزایش کیفیت و قدرت آنها، طرفداران بازی‌های رایانه‌ای نیز افزایش پیدا کردند. افزایش تعداد کامپیوتر‌های شخصی و کنسول‌های بازی و تنوع بازی‌ها از این پدیده، تجارتی بزرگ در صنعت کامپیوتر ساخته و منجر به تغییرات مستقیم و غیرمستقیم زیادی در زندگی ما شده است.
۸- تلفن‌های هوشمند
نخستین اسمارت فون در سال ۱۹۹۲ توسط IBM ساخته شد. این  تلفن هوشمند Simon نامیده شد و در سال ۱۹۹۳ به بازار آمد. سیمون برنامه‌هایی از قبیل ماشین‌حساب، تقویم، ساعت جهانی و دفترچه یادداشت را در خود داشت که در آن زمان شاهکار به حساب می‌آمد. نکته جالب اینجاست که این تلفن قابلیت ارسال ایمیل را هم داشته و مجهز به صفحه نمایش لمسی نیز بوده است که تا سالها پس از آن از چنین صفحه نمایشی در ساخت گوشی‌ها استفاده نشد. اما پس از سالها گوشی‌های همراه و تلفن‌های هوشمندی چون آیفون و آندروید به دنیا عرضه شده‌اند تا زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهند.
‏۹- MP3پلیرها
دنیای موسیقی دنیایی متفاوت از موارد ذکر شده است؛ اما تکنولوژی این عرصه را نیز بی‌نصیب رها نکرده و بعد از پادشاهی نسبتاً طولانی واکمن‌ها و حتی سی‌دی‌پلیرها در زمینه‌ی پخش کننده‌های همراه، ام‌پی‌تری پلیرها وارد میدان شدند. اولین ام‌پی‌تری پلیر در سال ۱۹۹۷ توسط کمپانی Audio Highway با نام Listen Up ساخته شد. این پلیر به خاطر قابلیت ویژه‌اش که حافظه‌ی ۳۲ مگابایتی بود، در سال ۱۹۹۸برنده جایزه‌ی People’s Choice Award شد. اکنون پس از سیزده سال به راستی که می‌توانیم از آیپاد، کریتیو و سایر سازندگان این محصول بخاطر حافظه‌ای که تا ۱۶۰ گیگابایت هم افزایش یافته، ممنون باشیم.
چه کسی می‌تواند تاثیری که این ۹ تکنولوژی و اختراع بر زندگی ما گذاشته‌اند را کتمان کند؟ آیا شما سایت یا پروفایلی در شبکه‌های اجتماعی ندارید؟ شما اولین کامپیوتر شخصی، موبایل یا تلفن هوشمند، لپ تاپ و ام‌پی‌تری پلیر خود را چه زمانی خریده‌اید؟ این امکانات و وسایل تا چه حد بر زندگی روزمره شما موثر هستند؟ چه موردی می‌تواند دهمین مورد این لیست باشد؟ و آینده روند تغییر تکنولوژی و تاثیر آن را بر زندگی انسان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
پاسخ به این سوالات و سولات مشابه به درک بیشتر تاثیر تکنولوژی بر زندگی انسان تاثیر بسیاری می‌گذارد.